ÚPRAVA METABOLISMU

Kvalita metabolismu rozhoduje o tom, jak zdravě a dlouho budeme žít. Pro (ne)fungování našeho těla je zásadní souhra mezi našimi geny, potravou a prostředím, ve kterém žijeme. Vše, co jíme, přímo ovlivňuje chování našich genů. Naše tělo je přesně navrženo tak, aby správně fungovalo, když dostane správné pokyny. Buď budeme mluvit jazykem svého telete, nebo poneseme následky špatné komunikace - nadváhu, únavu, psychickou nepohodu a nemoci.

Mikrobiota významně ovlivňuje fyziologickou regulaci, kterou vytváří složité obousměrné spojení mezi střevem a nervovým systémem. Mikrobiota a její metabolity vzájemně působí na organismus a ovlivňují tak jeho zdraví.
Narušené složení a funkčnost mikrobioty zvyšuje oxidační stres a (neuro)zánět. A naopak, změny v mozkové tkáni vyvolávají dysfunkce střev a mikrobioty. To má za následek alergie, potravinové intolerance, chronickou únavu, poruchy spánku a kognitivních funkcí.

Cílená modifikace metabolismu aktivuje geny, které zlepšují metabolismus. Zároveň omezuje účinek genů, které jej narušují. Jedná se o účinný nástroj ke zmírnění účinků již probíhajícího onemocnění. Úprava metabolismu snižuje riziko vzniku rakoviny, obezity, zpomaluje stárnutí a s ním spojený rozvoj degenerativních onemocnění - infarktu, mrtvice, cukrovky, Alzheimerovy choroby a mnoha dalších.

Produkty ioy. představují unikátní modulární koncept metabolické podpory. Uspořádání biologicky aktivních látek v nápojích a kapslích umožňuje jejich různou kombinací zvýšit účinek požadovaným směrem. Obsah ioy. má vědecky prokázané funkce pro udržení pohyblivosti kloubů a zdraví kostí, zdraví kůže, správného složení mikrobioty a její zdravé činnosti (spolupráce se střevní tkání). Především však zlepšují zdraví buněk, což přímo ovlivňuje rychlost stárnutí.

ÚČINNÉ LÁTKY

AKÁCIOVÉ VLÁKNO je složkou žvýkací pryskyřice (arabské gumy) ze stromu Acacia senegal. Jedná se o komplexní směs ve vodě rozpustných glykoproteinů a polysacharidů, především arabinózy a galaktózy. Podporuje zdravé složení a aktivitu mikrobioty (prebiotický účinek). Jeho produktem fermentace v tlustém střevě je butyrát, který blokuje zánět a zlepšuje funkci střevní bariéry. Vláknina podporuje obnovení rovnováhy signálů mTOR a AMPK, což urychluje spalování tuků a recyklaci buněčného obsahu odstraněním toxických proteinů hromadících se ve stárnoucí buňce. Působí proti rozvoji metabolického syndromu (obezita, vysoký krevní tlak, hladina tuků v krvi nebo spotřeba glukózy) a zároveň podporuje vstřebávání minerálů a zlepšuje imunitu. Potlačuje nadýmání a zlepšuje vyprazdňování.

KOLLAGEN jeho název pochází z řeckého kólla a znamená lepidlo. Patří mezi odolné vláknité strukturní bílkoviny buněk a tkání, tzv. skleroproteiny. Je to nejhojněji zastoupená bílkovina u savců. Tvoří až třetinu jejich celkové hmotnosti. Jeho vlákna jsou hlavní součástí šlach a hojně se vyskytují v kůži, rohovce, chrupavce, kostech, cévách a střevech. Kolagen zlepšuje zdraví kůže, kloubů a kostí. Pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Kolagenní peptidy se skládají z trojitého šroubovicového vlákna aminokyselin (tropokolagen). Velké množství vzájemně propojených tropokolagenů tvoří vlákna. Větší fibrilární svazky jsou tvořeny glykoproteiny a proteoglykany, které tvoří různé typy zralých tkání. Kolagenní peptidy s vysokým obsahem glycinu, prolinu a hydroxyprolinu zvyšují vnitřní produkci kolagenu (fibroblasty) a zároveň blokují enzymy (MMP1 a MMP2), které jej degradují. Kolagen zlepšuje metabolismus glukózy a tuků, snižuje krevní tlak, potlačuje hromadění mastných kyselin (tuku) a zmenšuje velikost tukových buněk (adipocytů), což z něj činí budoucí nástroj v léčbě obezity.

BIOAKTIVNÍ POLYFENOLY výtažky biologicky aktivních látek z oliv, hroznů, granátového jablka, zeleného čaje, borůvek, grapefruitu a pomeranče. Klinicky prokázáno zvýšení antioxidační ochrany o 214 %, které trvá 24 hodin. Nepřetržitá metabolická přítomnost po dobu 24 hodin je velmi účinná při udržování metabolické rovnováhy i proti vlivu stárnoucích fibroblastů na snížení syntézy kolagenu a urychlení jeho degradace. V kombinaci s vitamínem C a E snižuje hloubku vrásek díky zvýšenému ukládání nových kolagenových vláken v dermis.

Flavonol kvercetin z jablek, citrusů, petržele, šalvěje a cibule. Jedná se o vysoce účinný antioxidant, který má protizánětlivé, protinádorové, kardioaneuroprotektivní a imunomodulační účinky. Aktivuje sirtuinové proteiny ve vztahu k funkci kosterního svalstva a tvorbě mitochondrií. Aktivuje AMPK, snižuje krevní tlak, čímž podporuje dlouhověkost (senolytický účinek) a pomáhá překonávat civilizační choroby (obezitu, cukrovku, kardiovaskulární choroby, lupus atd.). Stimuluje tvorbu kostí. Zvyšuje aktivitu receptorů vitaminu D v buňkách tenkého střeva, čímž zlepšuje metabolismus vápníku a v konečném důsledku i zdraví kostí. Zabraňuje úbytku kostní hmoty v menopauze. Je přírodním antihistaminikem. Inhibuje uvolňování histaminu z žírných buněk a bazofilních granulocytů. Je velmi účinný při léčbě a prevenci astmatu a bronchitidy. Zmírňuje zánětlivou artritidu (snižuje zánět v synoviální membráně, omezuje aktivaci zánětlivých buněk). Má protivirový účinek. Snižuje schopnost viru dělit se a infikovat buňku. Výrazně snižuje množení tuku v tukové buňce. Podporuje zdravé složení a aktivitu mikrobioty.

TRANS-RESVERATROL patří do skupiny polyfenolů, stilbenů. Má antioxidační a protizánětlivý účinek. Chrání mitochondrie (přežívání buňky) před poškozením vyvolaným volnými radikály. Snižuje vyčerpání glutathionu. Zvyšuje produkci energie (ATP). Brzdí ochotu krve srážet se, ovlivňuje působení estrogenů a v těchto souvislostech zlepšuje hojení zánětlivého poškození cévní výstelky (infarkt, mrtvice). V návaznosti na protizánětlivý účinek také zlepšuje detoxikaci II. fáze (potenciálně toxických nebo rakovinotvorných látek), vyvolává programovanou buněčnou smrt, blokuje tvorbu nových cév v nádoru a působí proti vzniku rakoviny. Snižuje zánětem indukovanou smrt neuronů, a tím zlepšuje učení, paměť, tvorbu nálady a zvyšuje ochranu před rozvojem neurodegenerativních onemocnění. Zvyšuje intracelulární cAMP, který zvyšuje (spalování tuků) oxidaci mastných kyselin. V kombinaci s kvercetinem působí proti obezitě a narušení mikrobioty (střevní bariéry) způsobené obezitou. Zlepšuje citlivost tkání na inzulín a spotřebu glukózy, čímž působí proti rozvoji diabetu II. typu. Napodobuje snížení příjmu kalorií, a tím příznivě působí na geny, které řídí proces stárnutí (sirtuiny, AMPK; senolytické).

KURKUMIN patří do skupiny polyfenolů, hlavní kurkuminoid obsažený v kurkumě. Je antioxidantem, má silné protizánětlivé a imunomodulační vlastnosti, zmírňuje autoimunitní onemocnění, včetně revmatoidní artritidy, zánětlivých střevních onemocnění, kožních onemocnění, a zmírňuje neurozánět (Alzheimerova choroba, kognitivní poruchy). Má preventivní a léčebný účinek na prozánětlivá onemocnění, jako je obezita, rakovina, ateroskleróza, diabetes. Kurkumin je účinný při léčbě deprese

KYSELINA 3-O-ACETYL-11-KETO-SS-BOSWELLOVÁ se získává z mízy jalovce pilovitého (Juniperus saw palmetto). Brzdí mechanismus vzniku zánětu a zánětlivého poškození tkání. Zlepšuje tak zdravotní stav všech tkání (klouby/artritida, kůže, svaly, cévy/ateroskleróza, plíce). Snižuje riziko vzniku cukrovky II. typu. Zmírňuje bolest. Má protialergické účinky (kůže, astma). Bylo prokázáno, že působí proti chronickému zánětlivému poškození střev a v této souvislosti zmírňuje úzkost a depresi. Výrazně omezuje tvorbu a migraci nových buněk, tvorbu cév, vyvolává programovanou buněčnou smrt, blokuje růstové faktory stimulující rakovinu a biologické signály, které narušují přirozené bariéry organismu proti vzniku rakoviny a kterými se rakovinné buňky šíří po těle.

IZOFLAVONY jsou hlavní flavonoidy luštěnin (sója, genistein, daidzein). Zlepšují celkovou vitalitu a dlouhověkost. Zmírňují projevy PMS. Zabraňují vzniku rakoviny a zlepšují zdraví kostí. Pomáhají předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Mají slabou estrogenní (hormonální) aktivitu. Vážou se spíše na estrogenový receptor-β (ER-β) než na ER-α, čímž napodobují účinky estrogenu v některých tkáních a blokují účinky estrogenu v jiných. Blokování účinku v tkáních reprodukčních orgánů pomáhá snižovat riziko vzniku hormonálně závislých nádorů (prsu, dělohy, prostaty). Naopak estrogenní účinek pomáhá udržovat hustotu kostí, předcházet osteoporotickým zlomeninám, snižovat hladinu krevních lipidů a tlumit zánět (rozvoj aterosklerózy). Zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu (bolesti hlavy, citlivost prsou, křeče) a poruchy menstruačního cyklu. Zmírňují také příznaky menopauzy. Zlepšují paměť, pozornost a náladu. Bakterie tlustého střeva mohou přeměnit sójový izoflavon daidzein na equol, který má senolytický účinek.

KERATIN je jedním z odolných vláknitých strukturních proteinů buněk a tkání, tzv. skleroproteinů (podobně jako kolagen). V lidském genomu je zakódováno více než 50 různých typů keratinů. Dodávají tkáním odolnost a pevnost. Jsou hlavním strukturním proteinem kůže, vlasů a nehtů. V hydrolyzované formě klinicky prokazatelně zlepšuje vzhled pokožky, včetně její vlhkosti, pružnosti a jemnosti. Snižuje hloubku vrásek. Snižuje vypadávání vlasů a posiluje nehty.

KYSELINA HYALURONOVÁ (hyaluronan) je speciální glykosaminoglykan, který se skládá z dlouhých řetězců opakujících se disacharidů a neobsahuje bílkoviny. Obsahuje až 25 000 jednotek disacharidů, Taková struktura zaujímá ve tkáni velký objem, díky čemuž dokáže zadržet velké množství vody. Shluk proteoglykanů zesíťovaných s hyaluronanem tvoří megakomplexy, které jsou obsaženy v chrupavce. Ty zadržují velké množství vody a pomáhají chrupavce odolávat stlačení. Kyselina hyaluronová má mechanický i chemický účinek na aktivaci metabolismu chrupavky. Díky své jedinečné vlastnosti zadržovat vodu je kyselina hyaluronová klíčová pro udržení vlhkosti v pokožce, a tím obnovuje její pružnost.

MINERÁLY

ZINEK je nutričně zásadní minerál. Hraje důležitou roli při růstu a vývoji, funkci imunitního systému, tvorbě a správné funkci bílkovin (hormonů), řízení komunikace mezi mozkovými buňkami, zraku, reprodukci a střevním transportu iontů. Má zásadní význam pro funkčnost biologických membrán, produkci energie a pro zdravou mikroflóru. Nedostatek je spojen s kožními projevy, zažívacími chorobami, může poškozovat kosti a zhoršuje protinádorový dohled imunitního systému.

SELEN je nutričně zásadní minerál, který je nezbytný pro buněčnou redoxní (prooxidační/antioxidační) rovnováhu, normální funkci mozku a činnost štítné žlázy. Ovlivňuje aktivaci (auto)imunity, obranné chování buňky ve vztahu k autoimunitním/chronickým zánětlivým onemocněním (zejména rakovině), alergiím a účinnost reakce na virové infekce. Jeho nedostatek zhoršuje tvorbu a zrání kolagenu.

HOŘČÍK je nutričně zásadní minerál důležitý pro tvorbu energie, syntézu DNA a RNA bílkovin. Hraje strukturální roli v kostech, buněčných membránách a chromozomech. Je nezbytný pro aktivní transport iontů (draslíku a vápníku) přes buněčnou membránu, čímž ovlivňuje přenos nervových vzruchů, svalovou kontrakci a normální srdeční rytmus. Nedostatek hořčíku zhoršuje transport glukózy v buňce, její spotřebu, což podporuje inzulinovou rezistenci v periferních tkáních při diabetu II. typu. Je spojován s rozvojem Alzheimerovy choroby, zvýšeným krevním tlakem, mrtvicí, bolestmi hlavy, poruchami pozornosti. Zhoršuje činnost mikrobioty, a tím i náladu (deprese), funkci vitaminu D3 a vápníku.

VITAMÍNY

VITAMIN D kalcitriol (1α, 25-dihydroxycholekalciferol) je neurosteroidní hormon zodpovědný za většinu fyziologických účinků vitaminu D. Prostřednictvím vazby na receptor pro vitamin D (VDR) reguluje až 1250 genů. Řídí rovnováhu vápníku a fosforu, mineralizaci kostí a funkci svalů. Ovlivňuje strukturu a chemii mozku (stárnutí) a formuje chování. Je důležitým regulátorem zánětlivé reakce, (auto)imunitních funkcí, životního cyklu buněk (rakovina), genů souvisejících s dlouhověkostí, funkcí inzulínu, obsahu tuku v těle a kontroly krevního tlaku. Jeho nedostatek narušuje rovnovážný stav (funkčnost) zinku. Nedostatek hořčíku zhoršuje funkci vitaminu D.

VITAMIN K je vitamin rozpustný v tucích (fylochinon/K1 a menachinon/K2 skupiny MK-7), který se podílí na kontrole srážlivosti krve. Je nezbytný pro aktivaci osteokalcinu (hlavní bílkovina kostní matrix/Gla-protein) a tvorbu nové kosti (osteoporóza, zlomeniny). Je důležitý pro prevenci kalcifikace cévní stěny a dalších měkkých tkání po jejich předchozím zánětlivém poškození (infarkt nebo mrtvice). Zlepšuje funkci mitochondrií a udržení normální produkce energie (ATP). Jeho nedostatek zhoršuje funkci proteinu Gas6, který řídí řadu buněčných funkcí v souvislosti s aterosklerózou, chronickým zánětem, rakovinou a stárnutím nervového systému.

VITAMIN C (kyselina L-askorbová) je ve vodě rozpustný antioxidant nezbytný pro správnou funkci enzymů. Významně zlepšuje funkce imunitního systému, včetně antibakteriální aktivity (aktivace přirozených zabíječských buněk; neutrofilů, lymfocytů a fagocytů i celkové odolnosti buněk). Zvyšuje proliferaci fibroblastů a syntézu kolagenních bílkovin. Hraje důležitou roli při syntéze neurotransmiteru noradrenalinu. Neurotransmitery mají zásadní význam pro funkci mozku a ovlivňují také tvorbu nálady. Neoptimální dostupnost vitaminu C je spojena s obezitou, poškozuje cévy (srdeční infarkt, kontrola krevního tlaku) a může zhoršit zdraví kůže nebo sliznic. Závisí na něm rychlost b-oxidace mastných kyselin (tvorba karnitinu). Jeho nedostatek přispívá k pocitu únavy a vyčerpání.

Slovensky